مرور دهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ورزشی

نوشته شده در نویسنده :

آیین پایانی دهمین جشنواره فیلم‎های ورزشی 17 اسفندماه 1395 در تالار ایوان شمس برگزار شد. در این مراسم برگزیدگان دهمین دوره با اهدای تندیس و لوح تقدیر تجلیل شدند.

در ابتدای این مراسم، محمد دامادی، نماینده مردم ساری در مجلس و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم‎های ورزشی پیام علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی برای اختتامیه این رویداد را قرائت کرد.

در بخشی از پیام لاریجانی آمده است: «چالاکی تن و روان و سلامت جسمانی در کنار بالندگی معنوی و فرهیختگی از شاخصه های بارز و ضروری در حیات انسان است. ورزش و تربیت بدنی بدون شک در رشد و پرورش روح و جسم و عرصه هنر از ضروریات و ملزومات زندگی انسان بوده و پیوند ناگسستنی با حیات او داشته و در تمامی اعصار و ادوار حضور چشمگیری در اجتماع مردم داشته است که هنر فیلمسازی و سینما بخش بزرگی از هنر جاری در زندگی کنونی مردم جهان را در بر می گیرد. ورود مضامین ورزشی و توجه به سلامت جسمانی در تولیدات سینمایی از روش های پسندیده در تبلیغ، آموزش و هدایت مردم در جهت ورزیدگی جسمانی است که ضرورت دارد در این حوزه مطالعات لازم به منظورخلق آثار فاخر صورت پذیرد. اینجانب ضمن تجلیل از دست اندرکاران برگزاری دهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی و تبریک به شرکت کنندگان و برگزارکنندگان آن، امیدوارم با اینگونه اقدامات شاهد رونق و توجه خاص به دو مقوله رشد و تربیت جسمانی و معنوی در بین آحاد جامعه باشیم.»

سیدمجتبی علوی، دبیر دهمین جشنواره فیلم های ورزشی نیز در سخنان کوتاهی با اشاره به روند برگزاری دوره دهم، اعلام کرد: «از فردا استارت دوره یازدهم جشنواره خورده می شود و در این مسیر دست همکاری تمامی عزیزان را برای برگزاری هر چه بهتر دوره یازدهم می فشاریم؛ جشنواره تخصصی کارکرد خودش را دارد و امیدواریم در برگزاری این رویداد دیگر وقفه ای رخ ندهد.»

وی با اشاره به ارائه 253 اثر به دبیرخانه این جشنواره اعلام کرد: از بین این آثار 93 اثر از سوی هیات داوران متشکل از علیرضا رضاداد، ابراهیم داروغه زاده، امیر حاج رضایی، محمد خزاعی، سعید راد، جهانگیر کوثری و علی روئین تن ارزیابی و 10 اثر به نمایندگی از ایران به فدراسیون جهانی FICTS و جشنواره فیلمهای ورزشی میلان ارائه شد.

یکی از فیلم‌های این جشنواره «آتلان» نام داشت. این فیلم در جشنواره جهانی توانسته بود عنوان نخست را به خود اختصاص بدهد، که از آن در جشنواره امروز تجلیل شد.

در این مراسم از علی پروین، عطاء الله بهمنش و خانواده مرحوم ناصر حجازی با عنوان بزرگداشت “دو اسطوره و یک خاطره” تجلیل شد. همچنین از علی انصاریان به عنوان ورزشکاری که در هنر سینما نیز فعالیت حرفه ای دارد تجلیل از تمبر ده سالگی جشنواره نیز رونمایی شد.

از عادل فردوسی پور به عنوان مجری برتر ورزشی، برنامه 90 به عنوان برنامه برتر و هادی عامل به عنوان گزارشگر برتر ورزشی نیز تجلیل به عمل آمد.

علی پروین، بهناز شفیعی همسر مرحوم ناصرحجازی، افشین پیروانی، جهانگیر کوثری، ابراهیم داروغه زاده، سیروس مقدم، شاهرخ شهنازی، عادل فردوسی پور، کاظم اولیایی، مسعود فروتن، آرش میر اسماعیلی، علی انصاریان، هادی عامل، بیژن خراسانی، احمد میرعلایی، محمد مومنی، کامران ملکی، سعید رمضانی، ناصر شفق، چند تن از نمایندگان مجلس، مسئولان ورزشی و کمیته ملی المپیک و چهره های سینمایی و تلویزیونی حضور داشتند.