نوید محمودی: جشنواره فیلم‌های ورزشی موجب حساس شدن هنرمندان به این موضوع می‌شود

نوشته شده در نویسنده :

کارگردان و تهیه کننده سینما با اشاره به ابعاد و اهمیت برگزاری جشنواره فیلم‌های ورزشی، گفت: جشنواره فیلم‌های ورزشی سبب توجه و حساس شدن هنرمندان به این موضوع می‌شود.

نوید محمودی کارگردان و تهیه کننده سینما در گفت‎وگو با ستاد خبری دوازدهمین جشنواره بین‎المللی فیلم‎های ورزشی ایران، درباره اینکه چرا فیلمسازان ایرانی کمتر به سراغ ساخت فیلم‎های ورزشی یا مرتبط با ورزش می‎روند، گفت: من فکر می کنم فیلم‎های ورزشی دغدغه سینماگران ایرانی نیست، حتی برای خود من چیزی که از فیلم ورزشی در ذهن دارم، فیلم «یاس های وحشی» به کارگردانی محسن محسنی نسب است که اتفاقاً جزء فیلم هایی بود که فروش خوبی داشت.

وی افزود: فیلم‎های ورزشی جزء علاقمندی‎های من نیست اما به عنوان مثال، میلاد صدرعاملی فرزند آقای صدرعاملی علاقمند به فیلم ورزشی بوده که در نخستین تجربه سینمایی‌اش «سونامی» به سراغ ساخت فیلم ورزشی رفته است. بنابراین وقتی فیلمسازی قصد انجام کاری را دارد، طبیعتاً آن کار و سوژه جزء علاقمندی‌هایش است.

کارگردان فیلم‎های سینمایی «رفتن» و «شکستن همزمان بیست استخوان» در پاسخ به اینکه آیا جشنواره فیلم‎های ورزشی می تواند در تشویق فیلمسازان برای ساخت آثار داستانی و مستند با این رویکرد موثر باشد، گفت: بله حتما، به نظر من هر جشنواره ای با خصوصیت ویژه برگزاری‌اش، به نفع است و به ضرر نیست؛ همین که جشنواره ای با عنوان فیلم های ورزشی برگزار و توجه همگان به سمت آن جلب شود، تاثیر خواهد داشت.

وی در پایان تاکید کرد: وقتی به جشنواره فیلم‎های ورزشی، زمانی اختصاص داده می شود، علاوه بر اینکه افراد نسبت به آن حساس می شوند، هنرمندان نیز نسبت به این جشنواره حساس خواهند شد و این اتفاقی مطلوب است.

جشنواره فیلم‌های ورزشی ایران، نماینده انحصاری فدراسیون جهانی فیلم و تلویزیون ورزشی (FICTS) است. مقر FICTS در میلان ایتالیا است که بیش از ۱۱۶ کشور عضو این فدراسیون هستند. این جشنواره به عنوان یکی از ۱۶ پایگاه جهانی و میزبان ۲۸ کشور آسیایی و منطقه برای ورود به جشنواره جهانی میلان مورد توجه فیلمسازان و سینماگران این کشورها است و با توجه به جایگاه بین المللی این جشنواره و استقبال از آن، آثاری از کشورهای اروپایی و دیگر کشورها نیز مهمان این رویداد هستند.

دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ورزشی ایران به دبیری سیدمجتبی علوی و ریاست احسان شیعه با همکاری شبکه ورزش سیما، سازمان صداوسیما، وزارت ورزش و جوانان، سازمان منطقه آزاد قشم، کمیته ملی المپیک و پارالمپیک و سازمان سینمایی، تابستان امسال به همت مؤسسه فرهنگی خانه هنر خیام در بخش خصوصی برگزار می‌شود.

برای مطالعه متن کامل فراخوان این جشنواره و اطلاعات بیشتر می‌توان به سایت رسمی جشنواره به نشانی www.sportfilmfest.ir مراجعه کرد. مهلت ارسال آثار تا 30 خرداد تعیین شده است.

انتشار: 25 خرداد 98