فقر آرشیو یکی از چالش‌های ساخت مستند ورزشی است/ سنگ تمام جامعه بسکتبال برای آیدین

نوشته شده در نویسنده :

کارگردان مستند «آیدین» تاکید کرد که موضوع ورزشی می‌تواند به گیشه فیلم‌های مستند که نسبت به فیلم‌های سینمایی فروش کم‌تری دارند، کمک کند.

اشکان مهریار کارگردان مستند ورزشی «آیدین» که روایتی از زندگی بازیکن فقید بسکتبال ایران است و به‌عنوان پرفروش‌ترین مستند سال 1400 شناخته می‌شود در گفت و گو با عصرایران درباره ساخت فیلم ورزشی گفت: فقر آرشیو برای ساخت فیلم در کشور ما به‌شدت حس می‌شود و همین مساله ساخت فیلم مستند، به‌خصوص مستند ورزشی را زمان‌بر و سخت می‌کند اما باوجود این مشکلات ساخت پرتره‌های ورزشی و مستندهای ورزشی می‌تواند به تاریخ ورزش کشورمان بسیار کمک کند و همانطور که ورزش به‌عنوان یک صنعت شناخته می‌شود، تلفیق آن با صنعت سینما می‌تواند اتفاقات خوبی را رقم بزند و تاثیرات متقابلی نیز روی یکدیگر بگذارند.

او درباره ساخت مستند ورزشی «آیدین» نیز تصریح کرد: ساخت مستند «آیدین» حدود پنج سال طول کشید. در طول پژوهش این مستند برای جمع‌آوری آرشیو بسیار به مشکل برخوردیم و بسیاری از تصاویر را از کشورهای قطر و ژاپن به‌دست آوردیم. درنهایت این فیلم در تابستان 1400 به اکران عمومی درآمد. یکی از سختی‌های ما برای ساخت «آیدین» پیدا کردن سرمایه‌گذار بود؛ آن‌ها به دلیل شرایط گیشه خیلی سخت روی فیلم‌های ورزشی سرمایه‌گذاری می‌کنند اما خوشبختانه ما برای مستند «آیدین» حامی مالی پیدا کردیم و این مستند به بهترین شکل به سرانجام رسید.

این کارگردان با اشاره به اینکه صداپیشگی مستند «آیدین» توسط پرویز پرستویی بازیگر انجام شده است درباره تاثیر حضور چهره‌ها بر دیده شدن مستندها بیان کرد: چهره‌های شناخته شده می‌توانند بسیار به دیده شدن مستند کمک کنند چراکه به‌طور کلی در کشور ما علی‌رغم دیگر کشورها، فرهنگ دیدن مستند همچون فیلم‌های سینمایی وجود ندارد پس حضور چهره‌ها می‌تواند به قوی‌تر شدن مستند و فروش گیشه بهتر آن‌ها کمک کند.

مهریار درباره میزان استقبال مخاطبان از فیلم‌های ورزشی خاطرنشان کرد: با پیشرفت فضای مجازی کسانی که به ورزش علاقه‌مند هستند می‌توانند به دیدن فیلم‌های ورزشی بیایند. من از اکران مستند «آیدین» بازخوردهای خیلی خوبی داشتم مخصوصا جامعه بسکتبال که برای آن سنگ تمام گذاشتند و به‌عنوان پرفروش‌ترین مستند 1400 شناخته شدیم. خود من باتوجه به شرایط کرونا توقع این استقبال را نداشتم اما در ادامه متوجه شدم که موضوع ورزشی در کشور ما جای کار زیادی دارد و اگر سوژه درستی را انتخاب کنیم، به شدت از طرف مردم استقبال می‌شود. همچنین موضوع ورزشی می‌تواند به گیشه فیلم‌های مستند که نسبت به فیلم‌های سینمایی فروش کم‌تری دارند، کمک کند.

او در پایان و در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره جشنواره فیلم‌های ورزشی تاکید کرد: برگزاری این جشنواره اتفاق بسیار خوبی‌ست؛ می‌توانیم از طریق آن ورزش خود را به همه کشورها معرفی کنیم و فیلمسازان ورزشی فیلم‌های خود را به نمایش درآورند.

بر اساس این گزارش، سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ورزشی ایران و پنجمین جشنواره بین‌المللی عکس ورزشی ایران تیرماه امسال همزمان با هفته المپیک برگزار می‌شود.