دوازدهمین جشنواره بین‎المللی فیلم‎های ورزشی ایران آذرماه برگزار می‎شود

نوشته شده در نویسنده :

مجوز برگزاری دوازدهمین جشنواره بین‎المللی فیلم‎های ورزشی ایران از سوی سازمان سینمایی برای تاریخ 11 تا 16 آذرماه 98 به میزبانی تهران و قشم صادر شد و بزودی هیات انتخاب آثار راه یافته به بخش مسابقه را اعلام می کند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم‎های ورزشی ایران، این جشنواره به عنوان یکی از ۱۶ پایگاه جهانی و میزبان ۲۸ کشور آسیایی و منطقه برای ورود به جشنواره جهانی میلان مورد توجه فیلمسازان و سینماگران این کشورها است و با توجه به جایگاه بین المللی این جشنواره و استقبال از آن، آثاری از کشورهای اروپایی و دیگر کشورها نیز مهمان این رویداد هستند.

در چند دوره اخیر آثار معرفی شده از سوی ایران مانند آتلان، آریو والیبال، گزارشگر، من ایرانی ام و… توانستند جایزه جهانی بهترین فیلم در بخش های فیلم کوتاه، مستند و داستانی بلند را کسب کنند و افتخاری را برای سینمای ورزشی کشورمان به ارمغان بیاورند. بر این اساس برنامه ریزی ها برای برگزاری باشکوه دوره دوازدهم از همان روزهای پایانی دوره یازدهم آغاز شد. تشکیل دبیرخانه فعال و انتشار فراخوان برای دریافت آثار منتهی به دریافت 702 اثر از 54 کشور شد که پس از آن هیات انتخاب کار خود را برای انتخاب آثار برای حضور در بخش مسابقه آغاز کرد.

اتفاقاتی در مسیر برگزاری جشنواره رخ داد که این عوامل باعث تاخیر در برگزاری این رویداد شد؛ تصمیم ریاست سازمان سینمایی جهت قانونمند کردن جشنواره ها، رتبه بندی و تعیین سطح به منظور حمایت مالی که به زودی در شورای سیاستگذاری تصمیم گیری می شود وهمچنین تاخیرچند ماهه کمیسیون فرهنگی کمیته ملی المپیک در خصوص حمایت از این رویداد و عدم تخصیص منابع حمایتی معاونت فرهنگی وزارت ورزش و صندوق قهرمانان و پیشکسوتان به رغم دستور وزیر ورزش و نبود اسپانسر تبلیغاتی عملا موجب تاخیر در روند برگزاری این جشنواره شد. با این وجود آنچه تا کنون باعث تداوم و پایداری این جریان در بخش خصوصی شده است حمایت‌های مدیر شبکه ورزش سیما و رسانه ها و پذیرش میزبانی توسط مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و معاونت فرهنگی علاقه مند به فرهنگ و هنر این سازمان است که ضمن تقدیر و تشکر بابت حمایت های همه جانبه باعث دلگرمی برای ادامه این مسیر هستند.

شایان ذکر است این جشنواره از معدود جشنواره هایی است که در بخش خصوصی و بدون هیچ گونه ردیف بودجه دولتی توسط موسسه فرهنگی هنری خانه خیام  در سه دوره گذشته برگزار شده است و چنانچه از حمایت متولیان حوزه ورزش و سینما بهره‌مند نباشد عملا به تعطیلی کشانده می شود؛ تفسیر و نگرش اشتباه از عدم تصدی گری دولت، عاملی برای حذف نگاه حمایتی و هدایتی ارگان ها و نهادهای متولی بوده که متأسفانه آسیب جدی به روند اجرایی این رویداد وارد کرده است. با این وجود نگاه حمایتی وزیر ورزش و جوانان و پیشنهاد ایشان برای برگزاری در روزهای بعد از محرم و صفر باعث شد تا ستاد جشنواره به جمع بندی برای برگزاری جشنواره در آذرماه برسد.

ستاد برگزاری جشنواره فیلم های ورزشی ضمن عذرخواهی از مخاطبان، سینماگران و فیلمسازانی که آثارشان را برای حضور در جشنواره ارسال کردند اعلام می دارد برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره فیلم های ورزشی ایران که پیش از این شهریورماه 98 اعلام شده بود به بعد از روزهای ماه محرم و صفر موکول می شود و امید است با جذب حامیان مالی و برگزاری یک مراسم باشکوه با حضور سینماگران، اهالی رسانه و نمایندگان کشورهای بین الملی در جزیره قشم، کرسی و جایگاه بین المللی سینمای ایران در فدراسیون جهانی فیلم های ورزشی (Ficts)، حفظ و تقویت شود.