جشنواره فیلم‌های ورزشی می‌تواند مردمی‌تر برگزار شود

نوشته شده در نویسنده :

کارگردان فیلم «درخت زیتون سعد» تاکید کرد که امیدوارم برگزاری جشنواره فیلم‌های ورزشی همچون موضوع آن در ادامه مردمی‌تر باشد.

به گزارش گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، احمد زائری کارگردان فیلم کوتاه «درخت زیتون سعد» که جایزه بهترین فیلم داستانی کوتاه را از بخش ملی دوازدهمین دوره جشنواره فیلم‌های ورزشی کسب کرد، درباره داستان این فیلم گفت: «درخت زیتون سعد» درباره پسر بچه‌ای است که می‌خواهد در آینده به یک ستاره فوتبال تبدیل شود اما اتفاقی برای او می‌افتد و چشم‌هایش را از دست می‌دهد. این پسر بچه مادری دارد که تلاش می‌کند فرزندش را به سمت رویایش سوق دهد.

وی درباره اهمیت ورزش در این فیلم بیان کرد: فوتبال یکی از همه‌گیرترین ورزش‌ها به‌خصوص در میان کودکان است؛ وقتی کودکان چشم‌شان را به دنیا باز می‌کنند با ورزش مهم فوتبال آشنا و به آن علاقه‌مند می‌شوند. ورزش و هر چیزی که بتواند برای انسان به امید تبدیل شود، به شدت در زندگی آدم‌ها تاثیرگذار است، برای شخصیت اصلی قصه «درخت زیتون سعد» نیز فوتبال و بیرون رفتن از خانه امیدبخش است.

این کارگردان خاطرنشان کرد: ورزش یکی از مهم‌ترین بخش‌های فعالیت هر جامعه، به‌خصوص قشر جوان است. نقش ورزش در جوامعی که بسیاری از شهروندان آن را جوانان تشکیل می‌دهند اهمیت بیشتری دارد و آن جامعه به دلیل وجود ورزش است که به آینده امیدوار می‌شود. به‌طور کلی باید گفت ورزش همیشه همچون امید عمل می‌کند.

زائری درباره تاثیر دخیل بودن موضوع ورزش با قصه کلی فیلم عنوان کرد: فوتبال و ورزش بخش مهمی از فیلم «درخت زیتون سعد» است اما مشکلات جنگی کودک و حضور او در سوریه بر بحث ورزش غالب می‌شود چرا که مخاطبان با کودک قصه هم‌ذات پنداری می‌کند و اتفاقاتی که برای او می‌افتد را پراهمیت‌تر می‌دانند.

این فیلمساز درباره علت ساخت فیلم «درخت زیتون سعد» در سوریه اظهار کرد: امکان ساخت این فیلم در ایران وجود داشت اما به دلیل شیوه روایت «درخت زیتون سعد» که درباره یک کودک جنگ است و اتفاقات بسیاری در این بازه زمانی برای او رخ می‌دهد. مکان واقعی رخ دادن قصه، هم از نظر بازیگر و هم از نظر فضای کلی، سوریه است. البته تمام قصه در یک اتاق می‌گذرد و نیازی به حضور در سوریه نیست اما فیلمبرداری در آن اتمسفر جنگی برای من و تیم بسیار مهم و چالش‌برانگیز بود که به قصه کمک بسیاری کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا باز هم به سراغ ساخت فیلمی با موضوع ورزشی می‌رود، مطرح کرد: فیلم بعدی من به دلیل تاثیر ورزش بر زندگی ما آدم‌ها به‌خصوص جوانان، نوجوانان و کودکان، یک فیلم سینمایی است که در سوریه ساخته خواهد شد و ورزش در آن نقش اساسی دارد.

کارگردان «همشهری جنگ» در بخش دیگری از صحبت‌هایش و در پایان درباره جشنواره فیلم‌های ورزشی که دوره سیزدهم آن به زودی آغاز می‌شود، تصریح کرد: برگزاری جشنواره فیلم‌های ورزشی اتفاق خوبی‌ست اما تاکنون به هدف اصلی خود نرسیده است، موضوع آن یعنی ورزش بسیار مهم است اما به‌صورت تخصصی به آن پرداخته نمی‌شود. امیدوارم برگزاری جشنواره فیلم‌های ورزشی همچون موضوع آن در ادامه مردمی‌تر باشد.

سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم های ورزشی و پنجمین جشنواره بین‌المللی عکس ورزشی همزمان با هفته المپیک تیرماه امسال همزمان با تیرماه ۱۴۰۱ برگزار می شود.