جشنواره فیلم‌های ورزشی به جریان‌سازی فرهنگی در حوزه ورزش کمک می‌کند

نوشته شده در نویسنده :

رئیس کمیته ملی المپیک ایران با تاکید بر اهمیت برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ورزشی ایران، گفت: این رویداد به جریان‌سازی فرهنگی در ورزش کمک می‌کند و ظرفیت‌ها و سوژه‌های متعددی در حوزه ورزش برای ساخت فیلم وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود.

به گزارش روابط عمومی جشنواره، نخستین نشست شورای سیاستگذاری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ورزشی ایران در سال 1401، با حضور سیدرضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک برگزار شد.

صالحی امیری در این نشست که در محل کمیته ملی المپیک برگزار شد با تاکید بر اینکه بدیلی مانند سینما نمی‌توان پیدا کرد، گفت: در حوزه ورزش سوژه‌های بسیار خوبی برای ساخت فیلم وجود دارد به خصوص در بخش پارالمپیک و باید از طریق سینما، قهرمانی‌ها و پهلوانی‌ها را به مردم به ویژه نسل جوان نشان داد.

وی با اشاره به حمایت کمیته ملی المپیک از برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌ و عکس ورزشی ایران، بر ضرورت راه‌اندازی دبیرخانه دائمی این جشنواره تاکید کرد.

عبدالحمید احمدی، رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره نیز در این نشست با ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره فیلم و عکس، از مذاکره با منطقه آزاد کیش برای میزبانی جشنواره خبر داد و گفت: برگزاری جشنواره با حضور مهمانان مطرح ایرانی  و بین‌المللی در کیش در آستانه برگزاری جام جهانی می‌تواند ظرفیت‌های این منطقه را بیش از پیش معرفی کند.

سیدمجتبی علوی، دبیر جشنواره نیز بر ضرورت برگزاری هر چه با شکوه تر جشنواره عکس ورزشی با همکاری فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی (فیاپ) و انجمن نویسندگان و عکاسان ورزشی همزمان با جشنواره فیلم تاکید کرد.

در این نشست برخی اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره از جمله علی روئین‌تن (رئیس هیات انتخاب و داوری)، حجت‌الاسلام علی احدی (مدیر دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان)، مهدی میرجلیلی (مدیرعامل سازمان بسیج ورزشکاران)، سیدصادق موسوی (مدیرکل دفتر جشنواره‌ها و همکاری‌های بین الملل سازمان سینمایی) مهین فرهادی زاد (مشاور امور بانوان رئیس کمیته ملی المپیک) و فرهاد طلوع کیان (مدیر روابط عمومی کمیته ملی پارالمپیک) دیدگاه ها و نظرات خود را درباره برگزاری جشنواره فیلم ورزشی ارائه کردند.

همچنین در ادامه این نشست روند برگزاری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ورزشی ایران و پنجمین جشنواره بین‌المللی عکس ورزشی ایران از سوی مدیران اجرایی جشنواره تشریح و برای برگزاری هر چه بهتر این رویداد تصمیماتی مصوب شد.

بر اساس این گزارش، جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ورزشی ایران، نماینده انحصاری فدراسیون جهانی فیلم‌های ورزشی (fICTS) است. مقر FICTS در میلان ایتالیا است که بیش از ۱۲۵ کشور عضو این فدراسیون هستند. جشنواره ایران به عنوان یکی از ۱۶ پایگاه جهانی و میزبان ۳۴ کشور آسیایی و منطقه برای ورود به جشنواره جهانی میلان مورد توجه فیلمسازان و سینماگران این کشورها است و با توجه به جایگاه بین المللی این جشنواره و استقبال از آن، آثاری از کشورهای اروپایی و دیگر کشورها نیز مهمان این رویداد هستند.

متقاضیان می‌توانند برای ثبت نام تا اول خردادماه به سایت رسمی جشنواره به نشانی www.sportfilmfest.ir مراجعه کنند.

سیزدهمین دوره جشنواره فیلم‌های ورزشی ایران با حمایت کمیته ملی المپیک و پارالمپیک، فدراسیون ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی، وزارت ورزش و جوانان، سازمان صدا و سیما و سازمان سینمایی وزارت ارشاد در بخش خصوصی و به همت موسسه فرهنگی هنری خانه هنر خیام تیرماه ۱۴۰۱ همزمان با هفته المپیک برگزار می‌شود.

 

عکس: حسن هندی

 

تاریخ انتشار: 1401/2/5